GEZİBURDA TRAVEL AGENCY

PREKAL TURİZM İTHALAT İHRACAT SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKET

İSKEÇE FESTİVALİ TURU

  • SELANİK
  • KAVALA
  • İSKEÇE
  • KARNAVAL

İSKEÇE KARNAVALI TURU

Selanik FİLİPPOS HOTEL‘de 1 Gece Konaklama

Selanik - Kavala - İskeçe

 SELANİK'TE TAVERNA DAHİL…

24-26 Şubat 2023

 Yeşil Pasaport ve AB Vatandaşlarına Vize Gerekmemektedir.

 Araç Hareket Saatleri :

18:00 Fahrettin Altay Ziraat Bankası Önü

18:20 Konak İBB Binası Önü

18:35 Bayraklı Üst Geçit

18:45 Karşıyaka Anıt

18:55 Bostanlı İskele

19:10 Mavişehir (Mavibahçe AVM Önü)

19:20 Bornova Metro Opet Benzinlik Önü

18:10 Üçyol Meydan (Pamukkale Ofis Önü)

Siz değerli konuklarımız ile belirtilen durak ve saatlerde buluşarak GEZİBURDA TRAVEL'ın lüks ve konforlu araçları ile seyahatimize başlıyoruz. Yolda verilecek uygun molalarla, Çanakkale-Keşan yolu üzerinden İpsala sınır kapısına ulaşıyoruz.Pasaport ve gümrük işlemlerini tamamlayarak Yunanistan‘a geçiyoruz.

Kavala'ya gelmeden alacağımız kahvaltı molamızın ardından , Kavala şehir merkezine hareket ediyoruz. Kavala , deniz kenarında Yunanistan'nın kurabiyesi ile ünlü yerleşim yerlerinden biri. Tarihi M.Ö. 600’lü yıllara dayanan, Yunanistan’ın Thassos (Taşoz) Adası’ndan gelen göçmenler tarafından Neapolis yani “Yeni Şehir” adıyla kurulan Kavala’nın tarihteki hikayesi başlamış. 1391-1912 yılları arası yani yaklaşık 500 sene Osmanlı toprağı olan Kavala, Türkler’in eline geçtikten sonra Sultan Süleyman eski şehrin tepesinde konumlanan kaleyi tamir ettirmiş. O dönemde sadece yarım adada toplanan yerleşim yeri Panagia olarak anılan bölgeden ibaret iken Sultan’ın izni ile yarım adadan yayılmaya başlıyor. 1800’lerin sonu 1900’lerin başında Kavala’da tütün ticareti başlıyor ve şehir zenginleşiyor. O dönemin en zengin tütün ihraç eden limanı oluyor ve dünyada Türk tütünü önemli bir noktaya geliyor.Kavala, yaklaşık 80 bin nüfusa sahip küçük bir şehir. Burada , Aziz Nikola Kilisesi - Kavalalı Mehmet Heykeli ve Evi - Kavala Kalesi - Kanuni Sultan Süleyman Su Kemerleri - Eski Osmanlı Evleri gezeceğimiz yerler arasında. Dileyen misafirlerimizle sahilinde de kahvelerimizi içtikden sonra Selanik'e doğru devam ediyoruz. Selanik de ilk durağımız Aziz Dimitros Kilisesi. Aziz Dimitrios kilisesi çok büyük ve yüksektir (43.58m boy, 33m en). Beş kubbeli ahşap tavanlı bazilikadır. Doğu kısmında ayrı bir kubbe oluşturulmuştur. Kiliseyi gezikten sonra , Atamızın Selanik deki evine doğru hareket ediyoruz. Atatürk Evi Müzesi, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında dünyaya geldiği yer olan ve bugün müze olarak kullanılan Selânik'teki evidir. Selanik Belediyesi, Türkiye’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933’te evi satın alıp Mustafa Kemal Paşa’ya hediye etmeye karar vermiş; satın alma işlemleri tamamlanıp hediye edilmesi 1937’de gerçekleşebilen ev 1953’te müze olarak açılmıştır. Evin bahçesindeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikildiği rivayet olunan tarihi nar ağacı, tarihi ve kültürel değeri nedeniyle müzenin en çok ilgi çeken noktalarındandır. Hep beraber heyecanla gezeceğimiz Atamızın evinden sonra Beyaz Kule 'ye hareket ediyoruz. Aracımızdan ayrılarak sahilde yürüyerek Aristatelous Meydanı'na geliyoruz ve burada alacağımız serbest zamanda , dileyen misafirlerimiz alışverişlerini yapıyor , öğle yemeği alıyor . Bu serbest zamanın ardından otelimize hareket ediyoruz. Konaklama Selanik’teki otelimizde. Akşam konuklarımızla Taverna Gecesi yaşamaya gidiyoruz.


Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından İskeçe ( Xsanthi ) ye doğru hareket ediyoruz. Bugün rengarenk bir gün olacak... İskeçe Karnavalı’nda şehir bildiğiniz açık hava maskeli baloya dönüyor. Sokaklar yüzleri maskeli veya boyalı çeşit çeşit kostümler giymiş insanlar ile dolu oluyor. Şehir kostüm giymeyenlerin kendini garip hissettiği, tüm sokaklarda müzik sistemlerinin kurulduğu bir açık hava eğlence merkezine dönüyor. İskeçe Karnavalı Yunancası Apokries olan dönem Ortodoksların 45 gün süren oruç başlangıcıdır. Pazar günü yemekler yenilir-eğlenilir ve pazartesi günü oruca başlanır. Bu festivalin çıkış noktası ise rivayetlere göre Hz. İsa dönemine kadar dayanıyor. Hz. İsa’nın çocukluğu zamanında peygamber olacağının duyulması üzerine halk onun mevcut yönetim tarafından öldürülmesinden korkar ve onu korumak için tüm şehirdeki çocukların suratları boyanarak Hz. İsa’da onlar arasında kamufle edilir. Bir pazar günü halk yönetimin bu niyetinden vazgeçtiğine inanarak bir kutlama gerçekleştirir. Tüm çocuklar yıkanarak pazartesi günü yeni tertemiz bir hayata sayfa açılır. Bizde alacağımız rengarenk peruklar , gözlükler ile bol bol eğlendikten sonra öğleden sonra İskeçe'den ayrılarak İpsala Sınır Kapısına doğru ilerliyoruz. İpsala da gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Keşan taraflarında alacağımız akşam yemek molamızın ardından , Lapseki - Çanakkale - Edremit yol güzergahını takip ederek ve yolda gerekli molalarımızı alarak İzmir‘e ulaşıyoruz.


DAHİL OLANLAR:
Yeni Model Otobüs ile Ulaşım
Selanik 1 Gece Otel Konaklaması ve 1 Sabah Kahvaltısı
Selanik Taverna Gecesi
Programdaki Tüm Şehir Turları
Turist Vergileri, Tüm Otoban, Otopark - Check-Point Ücretleri ve Şehir Giriş Ücretleri
Profesyonel Türkçe Rehberlik ve Lokal Rehberlik Hizmetleri
Mesleki sorumluluk sigortası ( 65 yaş üzeri misafirler acenteye10 € fark öderler)


HARİÇ OLANLAR:
Extra ve Program dışı geziler , kişisel harcamalar.
Yurt dışı çıkış vergisi 150 TL ( Misafirler Tarafından Turdan Önce İlgili Bankalara Pasaport Numarası ile Yatırılır.)
Schengen vize ve hizmet bedeli 140 € dur
Özel Seyahat Sağlık ve Güvence Sigortası 10€
65 Yaş Üzeri Sigorta Prim Farkı 15€ (Zorunlu)

İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade şartları